Після президентських виборів у США, країна може відсторонитися від підтримки України та Європи, залишивши їх наодинці у протистоянні з Росією.


Політика Білого дому зміниться незалежно від того, хто прийде - Камала Гарріс чи Дональд Трамп

Результатів виборів у Сполучених Штатах чекають і у країнах Європи. Там побоюються, що у президентське крісло знову сяде Трамп. У разі його перемоги готуються до змін у відносинах зі США, пише The Washington post. Маючи досвід його президентства, європейські чиновники думають, як уникнути торговельної війни, переймаються безпекою і загалом міркують, як поводитися з Дональдом Трампом на дипломатичному рівні.

Експерти вважають, що реакція Європи є зрозумілою, оскільки кандидат від республіканців демонструє значну непередбачуваність у своїх діях на посту президента. Крім того, ймовірно, що Сполучені Штати переглянуть свою зовнішню політику. Що чекати Європі в цій ситуації, дізнайтеся з матеріалу "5 каналу".

Читайте також: США обирає президента: стали відомі найперші результати голосування.

Європейські високопосадовці поки не мають ясності щодо результатів виборів у США, проте вже починають підготовку до можливого повернення Трампа до влади. За інформацією американського видання the Washington Post, його потенційна перемога викликає побоювання у європейців. Це не є дивним, вважають аналітики, адже в Європі пам'ятають наслідки його попереднього президентства.

"Багато європейських лідерів у той період відчували збентеження та певну дезорієнтацію, оскільки традиційні підходи до дипломатії й зовнішньої політики зазнавали змін. Протягом свого першого терміну Трамп став руйнівником усталених систем. У той час, коли міжнародні інституції, стабільність політики, фінансової системи та звичні реакції на класичні виклики мали бути надійними, все це виявилося під загрозою", - зазначив експерт у сфері безпеки Іван Варченко.

"Його політика відзначалася великою динамікою. Часто він оголошував про початок торгових конфліктів, а потім раптово їх завершував. То він висловлював намір знищити Північну Корею, а згодом називав Кім Чин Ина своїм приятелем. У цьому контексті його підхід до Європи також був суперечливим. Запроваджувалися мита та змінювалися аспекти торгових відносин", - зазначив політолог Микола Бучин.

Сюрпризи щодо торгівлі у Європі прогнозують і нині. Минулої каденції Трамп запровадив тарифи на сталь та алюміній з ЄС. Нині агітує за найбільше підвищення на цю сировину за останні майже 100 років. Тому європейські чиновники вже метикують, як реагувати у разі непередбачуваних ситуацій і не тільки у галузі торгівлі. Нині Європа менш пристосована до того, щоб мати справу з Трампом, пише видання, посилаючись на європейських політиків.

"Можуть бути зміни в сфері торгівлі, але навряд, бо ми маємо чітко розуміти, що як Сполучені Штати Америки І Європа зацікавлені в єдності. Можуть бути політично неочікувані заяви, як, наприклад, по комунікації з Росією. Окремі лідери Європи дуже очікують прибуття Трампа, зокрема, мова йде про президента, тобто прем'єр-міністра Угорщини Орбана, про пана Фіцо зі Словаччини. Вони орієнтуються на Трампа і вони відкрито це демонструють. У разі перемоги Трампа може змінитися ось такий порядок комунікації, але кардинальних змін не буде, бо безпека Європейського континенту теж залежить саме від присутності Сполучених Штатів Америки. Дестабілізація Європейського континенту в торгово-економічних стосунках означає теж невигідні умови для Сполучених Штатів", - зазначив міжнародний експерт Тарас Семенюк.

Останні новини дня без зайвого шуму та реклами! Друзі, приєднуйтесь до "5 каналу" в Telegram. Лише за мить ви будете в курсі всіх важливих подій.

Поведінка Європи - очевидна, кажуть аналітики, бо Америка мінятиме свою зовнішню політику, незалежно від того, хто прийде у Білий дім - Камала Гарріс чи Дональд Трамп. Центри впливу переміщуються до Азії, є загроза з боку Китаю. Тому увага США буде там, натомість в Європі Америки стане менше.

"Абсолютний ізоляціонізм для Сполучених Штатів Америки не є вигідним з економічної точки зору. Тому навряд чи Трамп обере цей шлях. Можна очікувати, що участь США в міжнародних справах зменшиться, і до цього варто бути готовими. Однак це не означає, що країна закриється і скаже: "У нас є два океани, і ми не цікавимося світовими подіями". Хоча подібні настрої існують, їх реалізація не відбудеться миттєво. Американська присутність на глобальній арені зменшиться не лише за Трампа, але й за Гарріс, оскільки це пов'язано з внутрішніми запитами та необхідністю перегляду пріоритетів у контексті численних загроз, зокрема з боку Китаю. Тут важливими є комунікація та координація з європейськими країнами", - підкреслив експерт аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко.

"Ми усвідомлюємо, що ситуація з Тайванем може призвести до конфлікту між США та Китаєм. Також існує проблема на Корейському півострові, і цілком ймовірно, що Америка буде зосереджувати свої зусилля на цьому регіоні в аспектах військової, оборонної та безпекової політики. Є реальна загроза, що Україна та Європа можуть залишитися наодинці з росією. Тому Європі необхідно усвідомити важливість інвестування в оборонні можливості, військову сферу та значну підтримку України, щоб вона змогла вистояти і стати щитом, який захистить континент." – зазначив політолог.

Аналітики переконані, що Європі необхідно збільшити свою автономність і приймати незалежні рішення, особливо в сфері безпеки.

"Сполучені Штати тривалий час займали позицію лідера демократичного світу, і нинішня ситуація безумовно вплине на розвиток подій на Близькому Сході, у південно-східній Азії, а також в Європі. Це також матиме наслідки для конфлікту, що триває між Росією та Україною. Водночас, Європейському Союзу бракує єдності в цьому контексті. Стратегічна автономія Європи є довгостроковою метою, і поки вона реалізується, Росія може досягти меж держав, що входили до Варшавського договору, а не зупинитися лише на кордонах колишнього Радянського Союзу", - зазначив Сергій Герасимчук, заступник директора ради зовнішньої політики "Українська призма".

Тому сьогодні європейські держави підвищують свої військові витрати до рекордних показників, які не спостерігались з епохи Холодної війни. При цьому місцеві посадові особи зазначають, що відсутність підтримки з боку США у сфері оборони матиме катастрофічні наслідки, як повідомляє видання.

Related posts