Столтенберг роз'яснив, чому Трамп прагнув вивести США з НАТО під час свого перебування на посаді президента.


Генеральний секретар Альянсу нагадав про саміт НАТО, що відбувся у 2018 році.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який протягом десятиліття керує Альянсом, зазначив, що 12 липня 2018 року став одним із найскладніших моментів його каденції. У той день тодішній президент США Дональд Трамп висловлював ідею про можливий вихід країни з НАТО. Цю інформацію він озвучив у розмові з німецькою газетою FAZ.

"Звичайно, це був саміт НАТО. Напередодні я мав сніданок із президентом Трампом. Спочатку я сподівався на звичайну зустріч, але незабаром зрозумів, що можуть виникнути труднощі. Це стало очевидним під час нашої останньої зустрічі з Україною та Грузією. Президент Трамп трохи запізнився і відразу ж попросив мікрофон", - ділиться своїми спогадами генеральний секретар Альянсу.

За висловлюваннями Столтенберга, Трамп розпочав критику союзних країн через їхні недостатні витрати на оборону.

"Я мав коротку бесіду з Ангелою Меркель, яка на той час була канцлером Німеччини. Ми дійшли висновку, що нам слід завершити нашу зустріч. Ми відправили делегації з двох країн-партнерів та практично всіх радників, перш ніж продовжити розмову. Коли ми залишилися наодинці, Трамп чітко висловив свої думки щодо витрат на оборону кожного з союзників і своє розчарування цим. Наші колеги з Білого дому повідомили, що він розглядає можливість виходу з НАТО", - зазначив політик.

Коли журналіст запитав у Столтенберга, чи погрожував Трамп відкрито це зробити, той відповів, що це було не прямо, проте тодішній президент США чітко дав зрозуміти, що так далі тривати не може.

"Це залежить від того, як ви це інтерпретуєте. Потім у нас була дуже чесна дискусія про розподіл тягаря. Союзники чітко дали зрозуміти президенту США, що вони усвідомлюють нагальність ситуації. Чотири роки тому вони взяли на себе зобов'язання витрачати два відсотки своєї економічної потужності на оборону, але дуже мало хто пішов цим шляхом. Тож все закінчилось добре, врешті-решт", - підкреслив генсек НАТО.

Також політик розповів, що багато разів зустрічався з Трампом, тому знав, наскільки він зосереджений на моніторингу за витратами на оборону.

"Вони прогресували, хоча й не так швидко, як хотілося б. Проте склянка, швидше, була наполовину заповнена, ніж порожня. Тому моє послання для нього звучало так: ми здатні створити чудову історію. Це позитивний розвиток подій, який може стати вигідним для НАТО та США. У цьому році 23 країни-члени Альянсу досягнуть двох відсотків витрат на оборону. Відбулося чимало важливих змін", - підкреслив Столтенберг.

Також Столтенберг визнав, що Альянс міг зробити набагато більше, аби запобігти війні в Україні. Він зазначив, що члени НАТО не хотіли давати зброю, яку Україна просила перед вторгненням Росії, через побоювання ескалації.

Також політик назвав своїм найгіршим днем на посаді 24 лютого 2022 року - день повномасштабного вторгнення Росії в Україну. За його словами, Альянс зробив усе можливе, аби дипломатичним шляхом відмовити Росію від широкомасштабної війни в країну.

Related posts