У Луцькому кафедральному соборі святого Трійці на фресках з’явились образи волинських підприємців: кого вдасться розпізнати. Дивіться фото та відео.
У Луцьку виникла суперечка навколо малюнків, створених волинськими підприємцями, які прикрашають верхній храм Кафедрального собору святої Трійці (Православна церква України). Перші з цих фресок були встановлені пів року тому, і вже завершено частину зображень. В цілому планується створення 12 фресок.
Видання misto.media показало кадри, зняті всередині храму. На фресках ктиторів - осіб, які жертвували церкві гроші на реставрацію, ремонт та ін. - можна впізнати про бізнесменів-будівельників Віктора Чорнуху та Леонтія Іванишина, власника агропідприємства "Вілія" Євгена Дудку та інших.
Читачі misto.media поділилися фотографією портрета бізнесмена Ігоря Палиці, який є народним депутатом та партнером Ігоря Коломойського й Геннадія Боголюбова. Проте на початок листопада його зображення на стінах собору вже не можна було побачити.
Кафедральний собор Святої Трійці, розташований у серці Луцька, вже п'ятий рік проходить процес реставрації. Ця архітектурна пам'ятка, зведена в XVIII столітті, має статус об'єкта національного значення.
Іконописець собору, диякон Юрій Гетьманчук, зазначив, що деякі фрески, створені за підтримки меценатів, дійсно викликали неоднозначні реакції, і тому їх було вирішено переробити. На даний момент роботи взагалі зупинені "через шум", повідомив церковник.
Він повідомив, що перелік меценатів, які будуть зображені у соборі, як рекомендацію підготував керівник Волинської єпархії ПЦУ, митрополит Луцький і Волинський Михайло.
Зараз обговорюється нова ідея – замінити зображення ктиторів портретами видатних діячів культури та мистецтв.
Гетьманчук роз'яснив, що ілюстрації на верхній частині церковних стін присвячені Христу та Богу, тоді як на нижніх ярусах розташовані кіоти святих та їхні зображення.
"Місце вибране таке, щоб воно не стосувалося ікон, не йшло в композицію до сюжетів із християнства... Тут вони менше проглядаються з храму, хто знає, де є те місце, той побачить. На стінах собору зображують ктиторів, це давня традиція", - сказав іконописець.
Пізніше в коментарі misto.media деякі волинські бізнесмени заявили, що нібито не давали своєї згоди на розміщення портретів у соборі.
Євген Дудка, керівник агрокомпанії "Вілія", заявляє, що це стало для нього великим сюрпризом. Він не вклав жодних коштів у цю справу і вважає, що зображення слід прибрати з храму. "На його місці повинні бути герої-войни", - зазначив він.
Волинський забудовник Віктор Чорнуха відійшов у вічність у 2023 році. Його дочка, Ірина Патлашинська, зазначила, що батько "дійсно багато зробив для громади та церкви, і за це прижиттєво отримав титул ктитора, але бути увічненим на стінах собору — це зовсім не те визнання, яке він би бажав". Вона також підкреслила, що сім'я не давала згоди на зображення Чорнухи в церковному інтер'єрі.
Мер міста Луцька Ігор Поліщук висловив свою думку щодо зображення бізнесмена Ігоря Палиці наступним чином:
"Про існування фрески зі своїм зображенням Ігор Петрович Палиця дізнався від мене більше місяця тому, коли я побачив її в соборі. Він одразу ж попросив її забрати, оскільки на його думку, це порушує Божі заповіді та суперечить його морально-етичним принципам. На наступний день фреска була демонтована".
Як повідомляло видання OBOZ.UA, нещодавно на територіях, підконтрольних Україні, у Курській області Росії було передано на зберігання церковне майно з п'яти православних храмів представникам релігійних громад Суджі та прилеглих районів. Це рішення стало наслідком обстрілів, які Росія здійснює по власних територіях.