У навчальному посібнику з української мови, поряд із Державним Гімном України, була розміщена карта, на якій не відображено окуповані території.


Ожиданный успех авторов учебника превратился в настоящий скандал.

У освітньому середовищі та соціальних мережах, які зараз є важливими платформами для взаємодії з великою аудиторією, виник серйозний конфлікт через неприємну помилку в навчальному матеріалі. У свіжому підручнику з української мови для учнів сьомого класу, поряд із рядками Гімну України, на орнаменті, що обрамлює текст, зображена карта України... без Криму.

Це помітили не тільки фахівці, які прискіпливо вивчають кожну сторінку, але й користувачі соцмереж, здебільшого, батьки самих школярів, які нині навчаються у сьомому класі, і всі небайдужі українці. Найбільш уважні стверджують що на ілюстрації немає не тільки Криму, але й Луганської і Донецької областей.

Тарас Ткачук та Анастасія Онатій - відомі автори підручників у освітніх колах. Їхні роботи вирізняються сучасністю, глибиною змісту та здатністю зацікавити учнів, надихаючи їх на вивчення мови. Вчителі завжди з нетерпінням очікують на нові видання їхніх книг. Проте, на жаль, черговий потенційний успіх авторів обернувся на скандал, який торкнувся й Міністерства освіти: відомство рекомендувало цей підручник як навчальний матеріал, не помітивши жодних особливих недоліків.

Співавторка підручника Анастасія Онатій на своїй Facebook-сторінці вибачилася за помилку, яку охарактеризувала як «недогляд».

"Ми щиро визнаємо свою помилку: піктограма, що зображує Україну без Криму, потрапила до книги через нашу недбалість. Ми можемо називати це різними словами – недоперевірка, недогляд – але суть залишається незмінною: ми ненавмисно завдали шкоди людям і щиро просимо вибачення за це", – зазначила вона, додавши, що дизайнери допустили технічну помилку (з посиланням на детальне пояснення від дизайнерів).

Але виявилося дещо інше. Антифейкова спільнота НотаЄнота розповіла, що такі стокові матеріали, які пропонують два варіанти українських територій (це далеко не перший випадок), називаються мапагандою, і коли виявляється, що автори і дизайнери не дуже уважні, не надають особливого значення ілюстраціям або просто не знають чогось (це буває, здебільшого, з іноземними виданнями про Україну), такі моменти грають на руку Росії, бо це і є один з елементів її пропаганди.

З 2014 року Російська Федерація активно впроваджує практики мапаганди, що включає розповсюдження картин України без Криму та частини тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей. Основна мета цієї діяльності полягає в тому, щоб закріпити в умах людей, особливо громадян інших держав, образ України без зазначених територій, які були захоплені РФ, -- зазначає НотаЄнот.

Відомо, що стокові ілюстрації, які можна придбати за невелику ціну та без обмежень, часто належать російським дизайнерам, які працюють на Кремль. Тому варто бути обережними, адже в Україні є безліч талановитих розробників, ілюстраторів та дизайнерів, які завжди точно відображають національні особливості, включаючи карту України та інші важливі деталі.

Як вийти з ситуації? Відкинувши емоції і закиди у "зраді", зацікавлені сторони (а це все ж таки всі українці) запропонували декілька варіантів:

"Шановні колеги-освітяни, відведіть 10-15 хвилин під час уроку, щоб обговорити цю помилку з учнями і доповнити піктограму на сторінці 3 підручника. Підтримайте нас – це чудова можливість для розмови про Крим та його українську ідентичність. Також важливо поговорити про інформаційні пастки та необхідність визнавати власні помилки," – закликала до флешмобу "Домалюй Крим" співавторка підручника Анастасія Онопій.

Відома авторка та активістка, яка написала книгу "Доця" і відома під псевдонімом Тамара Горіха Зерня, висловила ініціативу на своїй Фейсбук-сторінці створити наліпки з візуалізацією Криму та провести спеціальний урок з цієї теми. Вона підкреслила, що десятиріччя окупації Криму є складним етапом, що вимагає значної уваги та обговорення.

Радикальний, але максимально справедливий варіант - це відкликати весь тираж в 41 тисячу екземплярів і надрукувати новий. Проте, залишається питання: за чий кошт це буде реалізовано?

Виправлення помилки в електронній версії, що вже поширилася серед освітніх сайтів, виявиться значно легшим завданням.

Вести боротьбу з російськими агресорами та одночасно створювати підручник з української мови у бліндажі? Саме такою унікальною історією може похвалитися Тарас Ткачук. У 23 роки він випустив перший в Україні робочий зошит з української мови для школярів. Його професійна кар'єра пов'язана з освітою: понад 15 років він віддав викладанню у приватній школі у Вінниці, а згодом продовжив навчати студентів в університетах.

У свої 23 роки він випустив перший в Україні робочий зошит з української мови для учнів.

Кандидат філологічних наук, який активно бере участь у міжнародних наукових конференціях, що проходять у США, Нідерландах, Німеччині, Данії, Індії та інших країнах. Він є співзасновником громадської організації "Вінницький центр освітніх технологій". Також виступає експертом у Центрі оцінювання якості освіти. Автор низки посібників для підготовки до ЗНО, а також робочих зошитів з української мови та літератури. Крім того, є співавтором підручників та робочих зошитів з української мови для Нової української школи (2021-2023).

У 2022 році Тарас Ткачук вирішив стати частиною Збройних Сил України, незважаючи на відсутність попереднього військового досвіду. Йому присвоїли позивний "Доцент". Він займався копанням окопів, переносив боєприпаси та стримував агресора на Донеччині, водночас працюючи над підручником з української мови для учнів середніх шкіл. Часто він писав у наметі або бліндажі, під звуки вибухів.

Анастасія Онатій є кандидатом філологічних наук і активно бере участь у міжнародних наукових конференціях, що проходять в США, Нідерландах, Німеччині, Данії, Індії та інших країнах. Вона є співзасновницею громадської організації "Вінницький центр освітніх технологій" та експертом Центру оцінювання якості освіти. Анастасія також має досвід написання навчальних посібників для підготовки до ЗНО, а також робочих зошитів з української мови та літератури. Окрім цього, вона є співавтором підручників і робочих зошитів з української мови для НУШ, виданих у період з 2021 по 2023 рік.

Філологиня з України, доцентка та кандидатка філологічних наук, розробниця курсу з української мови для Всеукраїнської онлайн-школи, одна з засновниць освітніх ініціатив "Без оцінок" і "Ботан студіо", а також старша викладачка кафедри української мови в Національному університеті "Києво-Могилянська академія".

Related posts