В українських збройних силах поділилися інформацією про те, яким чином російські війська застосовують хімічну зброю та які заходи вживають військові у відповідь на це.


Рросіяни порушують конвенції, міжнародні договори, Статут ООН.

Окупанти з Росії постійно застосовують хімічну зброю на передовій. Для введення військових в оману, спочатку з дронів можуть скинути звичайну димову гранату, а потім - отруйний заряд.

Командир 704-го полку військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Збройних сил України, полковник Віктор Явтушенко, в інтерв'ю виданню "Новинарня" зазначив, що військовослужбовці, які несуть службу на оборонних позиціях першого ешелону, активно застосовують протигази. Кожен солдат завжди має його при собі, щоб захиститися від можливого впливу небезпечних речовин на організм.

"Воїн вдягає протигаз при перших ознаках застосування хімічних речовин - кашель, печія в очах, в грудях, на слизових оболонках. Він зберігає життя і здоров'я. Кожен боєць, який перебуває в окопі, повинен мати можливість виконувати свої завдання за призначенням. Потрібно зрозуміти, що в сучасних умовах ведення бою солдат має чимало спорядження. Якщо все це не розподілити у доступності, то це створює відчуття неповного спорядження. Застосування противником хімічних гранат і наявність протигаза є показниками того, що ми усвідомлюємо небезпеку від таких застосувань. Засоби захисту повинні бути завжди поруч", - наголосив Явтушенко.

За його інформацією, у липні та серпні цього року підрозділи РХБ розвідки зафіксували і задокументували 834 інциденти використання російськими військами боєприпасів, що містять небезпечні хімічні речовини. В цілому, з початку повномасштабного конфлікту, зафіксовано вже понад 4 тисячі таких випадків.

"Переважно росіяни використовують хлорацетофенон. Формально він не є хімічною зброєю. Це - бойова отруйна речовина подразнювальної дії. У Конвенції про хімічну зброю хлорацетофенон визначається як хімічний засіб боротьби з заворушеннями. Це хімікат, здатний швидко викликати в організмі людини подразнення органів чуття або фізичні розлади, які зникають через короткий час після закінчення дії. Але використання цих газів під час воєнних дій неприпустимо. Це порушення Конвенції про хімічну зброю, міжнародного договору щодо хімічної зброї в рамках Організації Об'єднаних Націй. Але ж ми бачимо, з яким ворогом воюємо: росіяни порушують конвенції, міжнародні договори, Статут ООН", - обурився командир.

Він вважає, що важливим є усвідомлення противником ефективності цих засобів. Ці речовини були розроблені з метою примусити демонстрантів зупинити свої дії та розійтись. Проте на передовій, коли військовий залишається на своїх позиціях, він продовжує бути у хімічно небезпечній обстановці.

Як можна визначити, що стався скидання небезпечних речовин? Наприклад, речовина CS (сіес) викликає подразнення в очах і дихальних шляхах, і її вплив нагадує використання балончика зі сльозоточивим газом. Симптоми схожі, але інтенсивність дії значно вища. Щоб захистити себе, важливо мати при собі протигаз. Якщо його немає, можуть стати у нагоді маска та окуляри, які щільно прилягають до обличчя, наприклад, балістичні окуляри. Хоча маска не дає такого ж рівня захисту, як протигаз, вона все ж може зменшити вплив небезпечних хімікатів, дозволяючи військовослужбовцю залишатися на позиції, - пояснив Явтушенко про методи захисту.

Асистентка директора "Європейського центру" в аналітичному центрі Atlantic Council, Емма Нікс, попереджає, що без рішучої та потужної реакції з боку міжнародної спільноти, Росія може розпочати більш широкомасштабне та небезпечне використання хімічної зброї.

На відміну від радіаційної та хімічної зброї, ефекти яких можна виявити практично миттєво, виявлення випадків використання біологічної зброї є значно складнішим завданням. Проте, на щастя, ворог поки що не вдавався до її застосування.

Related posts