Удар по російській території: Які важливі цілі можуть опинитися під загрозою, якщо США нададуть Україні можливість використовувати ракети ATACMS.
Деякі модифікації цієї далекобійної зброї сягають радіусу дії до 300 кілометрів.
Кілька медіа, серед яких New York Times і Associated Press, повідомили про те, що Сполучені Штати, ймовірно, надали Україні дозвіл на використання американської зброї, зокрема ракет ATACMS з дальністю до 300 км, для атак на військові об'єкти в Росії. Пізніше видання Axios, посилаючись на інформоване джерело, уточнило, що цей дозвіл стосується лише території Курської області, де, крім російських військових, також присутні північнокорейські солдати. Проте ця інформація поки що не отримала офіційного підтвердження.
ZN.UA, спираючись на доступні дані про розташування російських аеродромів і військових об'єктів, проаналізувало, до яких цілей Україна може дістатися та якими засобами озброєння.
Моделі ракет ATACMS:
Ракета MGM-140A ATACMS Block 1 оснащена касетною бойовою частиною М39, яка наповнена суббоєприпасами M74, призначеними для знищення живої сили противника. Кожен з цих суббоєприпасів здатний вражати цілі на відстані до 165 км.
MGM-140B ATACMS Block 1A — це вдосконалена модель, яка оснащена приймачем супутникової навігаційної системи NAVSTAR. Її касетна бойова частина містить до 300 бойових елементів типу M74. Ця система здатна вражати цілі на відстані до 300 км.
MGM-140 NTACMS. Цю ракету ідентифікують як морську версію, проте інформації про її використання надзвичайно мало.
MGM-140C (MGM-164A ATACMS Block 2). Вона має касетну бойову частину з 13 бойовими елементами BAT. Стріляє до 140 км та розрахована на ураження бронетехніки;
MGM-140E ATACMS Block 1A Unitary (QRU) та MGM-168A ATACMS Block 4A можуть вражати цілі на відстані до 270 км. Ці ракети обладнані осколково-фугасною бойовою частиною WDU-18 вагою 227 кг, що робить їх ефективними для знищення як живої сили, так і укріплень.
Російські аеропорти в межах досяжності ударів.
Аеродром "Шайковка" (~220км). Летовище розташоване у Калузькій області. Там базується 52-й важкий бомбардувальний авіаційний полк РФ (військова частина 33310). На озброєнні цього полку стоять бомбардувальники Ту-22М3. Саме ці літаки випускають ракети Х-22.
Слід підкреслити, що саме з "Шайковки" було здійснено напад на торговий центр у Кременчуку, що на Полтавщині, у червні 2022 року. На момент нападу в ТРЦ знаходилося більше ста осіб.
Аеродром "Сеща" (~160км). Об'єкт розташований у Брянській області РФ, поблизу однойменного селища.
Перед початком повномасштабної агресії проти України цей російський аеродром здебільшого слугував базою для транспортних літаків ІЛ-76 та АН-124-100 ("Руслан"). Проте приблизно з січня 2022 року на летовищі почали приземлятися винищувачі-бомбардувальники Су-34, які згодом були задіяні у бомбардуваннях українських міст, зокрема Чернігова.
Армія Російської Федерації експлуатує цей аеродром для запуску односторонніх БПЛА "Шахед" у напрямку української столиці.
Аеропорт "Балтимор" знаходиться приблизно за 180 км від Воронежа. Це військовий аеродром, який з 24 лютого 2022 року активно використовують Повітряно-космічні сили Росії для проведення авіаударів по Україні. На його території розміщені винищувачі-бомбардувальники Су-34.
У серпні цього року Forbes повідомило, що Україна мала шанс знищити численні російські літаки Су-34, але втратила цю можливість через позицію Сполучених Штатів щодо застосування американської зброї на території Росії. У статті йшлося про аеродром у Воронежі, однак російська сторона помітила активну дипломатію стосовно ATACMS і ухвалила рідкісне рішення про превентивні дії. Вони вивели літаки Су-34 з летовища та прилеглих прикордонних зон.
Аеродром "Морозовськ", розташований приблизно за 290 км, знаходиться в Ростовській області і служить базою для численних винищувачів-бомбардувальників Су-34 та винищувачів Су-27. Ці бойові літаки армії Росії використовуються для скидання керованих авіаційних бомб на позиції Збройних сил України та на прифронтові українські населені пункти. На території військового аеродрому в Морозовську дислокується 559-й гвардійський бомбардувальний полк.
Аеропорт неодноразово став мішенню для українських Сил оборони. В ніч на 17 грудня 2023 року безпілотник вразив об'єкти на території аеродрому, внаслідок чого один літак отримав пошкодження. Потім, в ніч на 5 квітня 2024 року, відбувся новий удар БПЛА, за інформацією ЗМІ, знищено щонайменше 6 літаків, а ще 8 отримали ушкодження, при цьому 20 російських військових були поранені або ліквідовані. 14 червня 2024 року українські сили здійснили атаку на летовище, використавши не менше 70 дронів. І, зрештою, в ніч на 3 серпня 2024 року Збройні Сили України знову завдали удару, в результаті якого був знищений штурмовик Су-25.
Аеропорт "Єйськ" знаходиться приблизно за 185 км. У цьому місті функціонує летовище, яке спільно використовують Військово-морський флот, Повітряні сили та Федеральне агентство повітряного транспорту Росії (Росавіація). Тут також базується 859-й Центр бойового застосування та перепідготовки льотного складу морської авіації ВМФ Росії, а також 190-й навчальний змішаний авіаційний полк ВМФ.
Об'єкт використовується, зокрема, для запуску іранських "Шахедів" по території нашої держави.
Летовище "Приморсько-Ахтарськ" (~290км). Аеродром спільного базування розташований в Краснодарському краї. Там дислокується 960-й гвардійський штурмовий авіаційний полк в/ч 75387, що входить до складу 1-ї гвардійської змішаної авіадивізії 4-ї гвардійської армії ВПС і ППО. На озброєнні підрозділу перебувають штурмовики Су-25, Су-25УБ і Су-25СМ3. Аеропорт також використовують для атак іранських безпілотників по Україні.
В ніч на 5 липня в Приморсько-Ахтарську сталася пожежа на електропідстанції. Влада регіону повідомила про напад безпілотників на "інфраструктурні та цивільні об'єкти".
Які ще військові об'єкти стануть цілями для ATACMS
Загалом, зона дії американських дальнобійних ракет охоплює території Смоленської, Калузької, Брянської, Тульської, Орловської, Курської, Липецької, Бєлгородської, Воронезької, Ростовської областей та Краснодарського краю. На цій місцевості, крім військових аеродромів, розміщені також російські полки, батальйони, бригади, розвідувальні центри ГРУ та інші підрозділи, разом із військовими академіями, полігонами, складами, ремонтно-технічними базами, а також підприємствами оборонно-промислового комплексу Росії.
Щоб краще проілюструвати ситуацію, військові аналітики Інституту вивчення війни в рамках спеціального проєкту розробили інтерактивну карту та детальний перелік цілей на території Російської Федерації, які могли б бути атаковані Україною, якби США надали дозвіл на використання ракет ATACMS.
Чи не відстають Британія і Франція?
Французька газета Le Figaro спочатку повідомила про можливість отримання дозволу на використання ракет SCALP/Storm Shadow від Франції та Великої Британії, але згодом видалила цю інформацію зі своїх публікацій.
До цієї інформації вже відреагували представники влади з Парижа та Лондона.
Глава Міністерства закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро зазначив, що питання щодо дозволу для Києва досі перебуває на стадії обговорення. Тим часом прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підкреслив необхідність "подвоїти" підтримку України, оскільки президент США Джо Байден дав зелене світло для використання наданих Америкою ракет великої дальності в атаках на Росію.
Storm Shadow — це крилата ракета великого радіусу дії (від 250 до 560 км, в залежності від модифікації), розроблена Великою Британією у співпраці з Францією. Вона була введена в експлуатацію у 2002 році і має можливість нести боєприпаси загальною вагою приблизно 450 кілограмів. Ракета розвиває швидкість до 1000 км/год та може літати на висоті 40 метрів.
Нагадаємо, що Курт Волкер, колишній спецпредставник США з питань України та експерт Центру аналізу європейської політики (CEPA), висловив критичну думку щодо раніше встановлених обмежень на застосування американських ракет ATACMS для атак на глибокі території Росії. Він підкреслив, що ці обмеження порушують міжнародні правові норми, та висловив підтримку рішенню адміністрації Джо Байдена про їх скасування.