Україна і Словаччина мають намір зміцнити свою співпрацю в енергетичному секторі та розвитку інфраструктури, повідомляє Міністерство економіки.
7 жовтня в Ужгороді відбулася зустріч урядових делегацій України та Словаччини в рамках другого раунду міжурядових консультацій. Учасники обговорили питання реалізації спільних проєктів у сферах інфраструктури та енергетики, а також можливості для поглиблення економічної співпраці між країнами.
Цю інформацію озвучила прес-служба Міністерства економіки України.
Розробка проєкту інтерконектора "Мукачево-Вельке Капушани" досягла нових успіхів. Системні оператори України та Словаччини узгодили терміни завершення першої фази будівництва, плануючи закінчити роботи до 2026 року. Цей проєкт є ключовим для забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергетичної незалежності, а також для інтеграції в енергетичний ринок Європейського Союзу. Наразі Словаччина займає друге місце за обсягами аварійної та комерційної передачі електричної енергії в Україну. Міністерка економіки Юлія Свириденко висловила вдячність за підтримку, яка сприяє зміцненню енергетичної стійкості країни.
Зазначається, що сторони також обговорили подальшу співпрацю у сфері розширення залізничного сполучення. Очікується, що у середині грудня 2024 року вдасться запустити потяг "Київ-Кошице" через Чоп з потенційним продовженням до Братислави.
"Розвиваємо залізничне сполучення зі Словаччиною. Наприкінці цього року плануємо запустити сполучення Києва із основними словацькими містами - Братиславою та Кошице. Зручну стиковку забезпечимо в Чопі. Продовжуємо нарощувати транзитний потенціал цього залізничного вузла. Паралельно з цим вже працюємо над будівництвом вузької колії з Чопа до Ужгорода. Це дозволить продовжити пасажирське сполучення "Братислава - Чоп" до обласного центра. У графіку руху 2025-2026 років плануємо реалізувати й цю можливість", - зазначив міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
Зазначається, що делегації досягли згоди щодо розвитку та покращення пунктів пропуску. Зокрема, мова йде про частково оновлений прикордонний пункт "Ужгород - Вишнє Нємецьке".
Зазначимо, що на даному об'єкті вже встановлено сучасне обладнання та розширено транспортні смуги. Це дозволило збільшити щоденну пропускну здатність пункту на тисячу автомобілів. У Міністерстві економіки також повідомили про наміри розширити можливості цього пункту для пішоходів і продовжити його модернізацію.
"Серед нових домовленостей - відкриття для пасажирського сполучення залізничного пункту пропуску "Павлове - Матіовце". Наразі він працює як вантажний. Домовились внести зміни до відповідної Угоди та почати роботу в цьому напрямку також. Це дасть змогу згодом сполучити Ужгород із Кошице та Братиславою ще й цим коротшим маршрутом. Розвиток залізничного сполучення з країнами Європи - це про комфорт та зручність для тих, хто перетинає кордон, українців що повертаються додому та їдуть у справах до Європейського Союзу", - наголосив Кулеба.
У пресслужбі зазначили, що представники уряду також обговорили можливість збільшення пропускної здатності пункту "Малий Березний - Убля", щоб забезпечити прохід транспорту вагою до 5 тонн. Це рішення може суттєво знизити навантаження на пункт "Ужгород-Вишнє Німецьке", який наразі обробляє всі вантажні автомобілі.
Згідно з повідомленням, учасники зустрічі обговорили завершення угоди, що стосується спільного митного та прикордонного контролю. Водночас, на даний момент текст угоди знаходиться на розгляді у словацької сторони. Очікується, що незабаром Словаччина надішле його на рецензію до Єврокомісії.
Крім того, міністри розглянули можливості для подальшого розвитку співпраці у контексті інтеграції України до Європейського Союзу та збільшення інвестиційних зв'язків. Українська делегація представила партнерам Єдиний портфель публічних інвестицій, що налічує 750 ініціатив, серед яких більше 100 проектів у галузях охорони здоров'я, освіти, транспорту та енергетики.
"Для нас важливо налагоджувати також прямі контакти українського та словацького бізнесу, аби вони могли спільно подаватися на фінансування від наших партнерів для втілення проєктів із відбудови. Це не просто можливість відновити зруйноване, втілити нові проєкти, але й можливість підтримати економіку України через створення в Україні нових робочих місць", - підсумувала Свириденко.
Вона зазначила, що для розробки конкретних заходів сторони домовилися організувати спільний бізнес-форум. Основною темою обговорення стане залучення Словаччини до реалізації проектів з відновлення України.
Фонові обставини. Раніше видання Mind повідомляло, що глава уряду Словаччини має намір "відновити зв’язки" з Росією після завершення конфлікту. Фіцо переконаний, що Європейський Союз потребує Росії, так само як і Росія потребує Європейського Союзу.
У той же час Європейський Союз може призупинити фінансування для Словаччини через відхилення від принципів демократії. Приблизно 80% усіх державних інвестицій у цій країні забезпечуються за рахунок європейських фондів.