В Україні вперше було виплачено винагороду викривачу корупційних дій: хто отримав 1,68 млн грн та за які заслуги.


Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) вперше виплатило винагороду викривачеві корупції в сумі 1,68 млн грн. Гроші отримав чинний військовослужбовець, ексдиректор департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони Андрія Бойко, який викрив ексглаву управління Міноборони.

Цю інформацію оприлюднили в НАЗК. Виплата була проведена відповідно до рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (ВАКС), ухваленого 9 листопада 2023 року у справі з номером 991/2197/22.

Бойко займав свою посаду в Міністерстві оборони з 2020 по 2021 рік. У 2021 році він звернувся до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) з інформацією про те, що отримав пропозицію хабара в розмірі 24 мільйони гривень за позитивний аудит на користь приватної компанії "Фортеця-Ост".

Згідно з інформацією журналіста Олега Новікова, ця компанія була залучена до реконструкції частини будівлі одного з головних управлінь в рамках проекту Єдиного центру безпеки Міністерства оборони. Позитивний результат аудиту міг би суттєво сприяти отриманню компанією повної суми контракту, що перевищує 400 млн грн, а також відкрити можливості для укладання нових угод з Міноборони в майбутньому.

Винагорода для викривача повинна дорівнювати 10% від суми виявленого хабара. Однак існує обмеження: максимальна виплата не може перевищувати 3000 мінімальних зарплат, які діяли на момент вчинення правопорушення. Оскільки в 2021 році мінімальна зарплата становила 6000 грн (5600 грн після сплати податків), Бойко отримав максимально можливу суму - 1,68 млн грн "чистими".

Цікаво, що у березні 2023 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відмовив у наданні винагороди викривачеві, аргументуючи своє рішення тим, що він офіційно повідомив про виявлений злочин у межах виконання своїх службових обов'язків, і тому нібито не має права на отримання винагороди. Однак викривач оскаржив це рішення, і наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його апеляцію, ухваливши рішення про виплату винагороди.

Цікаво, що раніше Верховний Суд підтвердив рішення, винесене щодо колишнього керівника одного з підрозділів Міністерства оборони, якого викрив Бойко. Згідно з інформацією Новікова, мова йде про Дмитра Комаху, якому було призначено 4,5 роки ув'язнення.

Чому протягом п'яти років не відбулося жодної компенсації?

Можливість надання винагороди особам, які викривають корупційні дії, була впроваджена ще в 2019 році. За цей період суди ухвалили два позитивних рішення щодо виплат, однак через відсутність належно врегульованих процедур фактичне виконання цих рішень залишалося тривалий час неможливим, як зазначають в НАЗК. Вперше в історії України виплата винагороди викривачам стала реальністю завдяки змінам у порядку витрачання коштів, закладених у державному бюджеті для реалізації антикорупційних стратегій.

"Зараз маємо відповідне рішення та виплату першої винагороди. Це фундаментальна подія для подальшого розвитку інституту викриття в Україні та формування стійкої культури викриття. На черзі - наступний кейс", - зазначив голова НАЗК Віктор Павлущик.

Цікаво, що Україна не є єдиною державою, яка надає фінансові винагороди викривачам корупційних злочинів. Подібні програми діють також у США, Литві, Чорногорії та Південній Кореї, але законодавчі норми, що регулюють їх впровадження, суттєво відрізняються.

"У заохоченні викривачів Україна йде шляхом, який довів свою ефективність в інших країнах. Так, наприклад, Закон про наклеп у США фіксує, що викривачі можуть отримати винагороду у розмірі 15-25% від будь-яких вилучених коштів та штрафів", - зазначили у НАЗК.

Для отримання статусу викривача, особа повинна задовольняти ряд специфічних вимог. Серед них виділяються наступні критерії, які потрібно виконати одночасно:

Схожі вимоги до статусу викривача зазначені, наприклад, у правовій системі Великої Британії. Тут викривачами можуть бути як нинішні, так і колишні працівники компанії, які виявили правопорушення під час виконання своїх професійних обов'язків. Це підвищує ймовірність підтвердження інформації за допомогою доказів, таких як документація та обставини, пов'язані з правопорушенням.

Як повідомляв OBOZ.UA, НАЗК трохи більше року тому, 6 вересня 2023-го, запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, через який українці можуть повідомляти про корупцію в країні. З того часу до нього надійшло понад 3,8 тисяч повідомлень.

Related posts