Які активи дитини можуть перебувати під контролем батьків: роз’яснення юриста


Які дії з власністю батьки не можуть здійснювати?

Законодавство України включає положення, що забезпечують захист прав та інтересів дітей під час укладання угод щодо нерухомого майна. Відповідальність за захист дитячих інтересів покладена на органи опіки та піклування, як зазначає юрист.

"Майно, що належить неповнолітній особі, може бути у її приватній власності, проте до 14 років вона не має права ним розпоряджатися. У такому випадку, всі питання, пов’язані з управлінням цим майном, вирішують її батьки за погодженням з органами опіки та піклування. Після досягнення 14-річного віку дитина отримує можливість самостійно розпоряджатися своїм майном, але лише за згодою батьків", - пояснює Лариса Величко.

Вона зазначає, що батьки можуть керувати майном, яке належить малолітній дитині, без наявності спеціальних повноважень. Вони зобов'язані забезпечувати збереження та використання майна дитини з урахуванням її інтересів.

"Якщо маленька дитина здатна самостійно усвідомлювати свої потреби та інтереси, батьки беруть на себе управління її майном, орієнтуючись на ці потреби та інтереси", - підкреслює адвокат.

Батьки (усиновлювачі) або опікун малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти такі правочини щодо її майнових прав:

Дії, які батьки абсолютно не мають права здійснювати щодо власності дитини:

Неповнолітні діти (від 14 до 18 років) можуть вчиняти перелічені правочини самостійно лише за згодою батьків та з дозволу (письмового) органу опіки і піклування.

Фото: Для дій з нерухомістю дитини батькам потрібен дозвіл органу опіки (gettyimages.com)

Щоб отримати дозвіл органу опіки та піклування на відчуження, обмін, дарування, поділ майна, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності житла, укладання договорів конкретного користування житлом та інші, батьки та неповнолітні діти, які мають право власності на майно або право користування майном, повинні:

"Така заява подається до органу опіки та піклування обома батьками, з певним комплектом документів, - пояснює Лариса Величко.

Дозвіл на здійснення угод з нерухомістю, що належить дитині, видається органом опіки та піклування після проведення перевірки, яка триває до одного місяця. Цей дозвіл надається виключно за умови, що забезпечується збереження права дитини на житло.

Related posts