"Вона загинула через дії Росії": колеги згадують журналістку, що померла в полоні в РФ.
Колеги згадують українську фрілансерку Вікторію Рощину, описуючи її як "одну з найсміливіших журналісток", у якої "війна зруйнувала всі бар'єри". На жаль, стало відомо про її загибель у полоні РФ напередодні.
10 жовтня стало відомо, що українська журналістка Вікторія Рощина, яка зникла під час поїздки на території, окуповані Росією, померла в полоні. За останніми відомостями, її утримували на території Росії. Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів Петро Яценко, керівник пресслужби Координаційного штабу. Він зазначив, що Рощину "переводили з Таганрога до Москви - це був етап підготовки до звільнення". Також представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов у коментарі для "Суспільного" додав, що Рощина планувалася до включення в один із найближчих обмінів полоненими.
Російська сторона підтвердила смерть української журналістки Вікторії Рощиної в полоні, заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він поінформував ООН і Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) про зафіксований факт загибелі цивільної людини, яку незаконно утримувала Росія.
Вікторії Рощині було 27 років. Як фрілансерка вона співпрацювала з виданнями "Українська правда", "Цензор.нет", hromadske, а також з "Українським радіо", "UA:Перший", "Радіо Свобода" та іншими ЗМІ. Журналістка писала репортажі про ситуацію на окупованих територіях та людей, які там живуть. У березні 2022 року її затримала російська ФСБ, коли вона намагалася потрапити в окупований Маріуполь, але через певний час її звільнили. Втім, це не зупинило Вікторію, і вона знову запланувала поїздку на окуповані території на сході України.
Вікторія Рощина припинила спілкування з рідними 3 серпня 2023 року. Як розповів її батько, 27 липня вона вирушила з України до Польщі, з наміром за три дні дістатися до окупованих територій на сході України. Тоді Володимир Рощин, батько Вікторії, повідомив засобам масової інформації, що українські спецслужби підтвердили інформацію про її захоплення російськими військами. У вересні родина подала запит на розшук до відповідних інстанцій. Лише в травні 2024 року Росія офіційно визнала, що Вікторія затримана і знаходиться на території країни, а до цього моменту про її долю не було ніяких відомостей.
Українська журналістка Віка Рощина була вбита російськими загарбниками після того, як понад рік провела в ув'язненні. Яким чином вони змогли довести молоду жінку до смерті? Це питання, яке виникає в мене, адресуючи його різноманітним міжнародним організаціям, таким як ООН, ОБСЄ та Червоний хрест. Скільки разів ви відвідували її в російському слідчому ізоляторі? Як часто перевіряли умови її утримання, чи забезпечували їй їжу і захист від насильства? — написала у Facebook Оксана Романюк, директорка Інституту масової інформації. Вона також звернула увагу на те, що близько 30 українських журналістів все ще залишаються в полоні, і їхня доля залишається невідомою. "Де ж обміни, міжнародна спільното? Чому наші західні партнери в основному обирають для обміну лише російських "журналістів", які потім через мікрофони заявляють, що "це не їхня війна"?" — риторично запитує Романюк, закликаючи міжнародні організації захищати права людей, зокрема журналістів.
Читайте також: Як неурядові організації допомагають розслідувати воєнні злочини армії РФ
Головна редакторка онлайн-видання "Ґрати", Тетяна Козак, висловлює переконання, що після 2022 року Росія не має жодних перешкод для вбивства українських військових, які потрапили в полон. "Вбивства більше ніж півсотні азовців в Оленівці, загибель кримчан Костянтина Ширінга та Джеміля Гафарова, яким було відмовлено в медичній допомозі, а нещодавно – загибель азовця Олександра Іщенка в ростовському СІЗО. І тепер ти, Віка", - зазначає Тетяна Козак. Вона нагадує, що Вікторія Рощина була "сміливою та рішучою у своїх поглядах", "обдарованою журналісткою", яка мала перед собою великі перспективи. Однак війна зламала її внутрішні опори, внаслідок чого вона опинилася в полоні. "У своїй колонці ти згодом розповіла, як тебе утримували в Бердянській колонії, намагалися змусити до співпраці, але ти відмовилася, навіть не брала у них їжі... Здавалося, ти трималася за надію, що свобода слова та журналістська діяльність здобудуть перемогу над людожерською Росією", - пише Тетяна Козак, звертаючись до загиблої колеги.
"Віка - одна з найвибагливіших журналісток, з якими я мав нагоду працювати. Іноді вона була просто нестерпною, будь-які пропозиції змін сприймала з великим опором. Але, незважаючи на це, Віка завжди залишалася справжньою журналісткою. Вона була непереможною, коли в неї виникала ідея. І, на жаль, Росія забрала її життя. Що б вони там не говорили зараз", - зазначає заступник головного редактора "Української правди" Євген Будерацький, згадуючи Вікторію Рощину.
Верховна Рада 11 жовтня відкрила своє засідання хвилиною мовчання на честь Вікторії Рощиної. "Російська Федерація вбила 12 цивільних журналістів, і наразі понад 30 осіб утримуються незаконно. На жаль, це не вперше, коли російський механізм смерті забирає життя людей в полоні."
"Винуватці повинні понести покарання. Нашого голосу недостатньо, щоб вплинути на країну-агресора, тому ми звертаємось за підтримкою до наших міжнародних партнерів", - підкреслив голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Він також зазначив, що комітет активно інформує про цей злочин в рамках парламентської асамблеї ОБСЄ, НАТО та Ради Європи, а також планує звернутися до Міжнародного комітету Червоного Хреста і вже отримав підтримку від "Репортерів без кордонів".
"Протягом усіх 15 місяців, коли журналістка перебувала в ув'язненні, російська влада не висловлювалася про причини (затримання. - Ред.) та звинувачення. Незважаючи на неодноразові спроби "Репортерів без кордонів" та родичів Рощиної - жодного повідомлення від неї. Ми вимагаємо від російської влади нарешті з'ясувати обставини її затримання та смерті. Наскільки нам відомо, в Росії ув'язнені ще 19 українських медійників. У багатьох випадках влада РФ також відмовляється надавати інформацію", - прокоментувала DW членка правління німецького відділення "Репортерів без кордонів" Аня Остергаус (Anja Osterhaus).
Президент України Володимир Зеленський також відреагував на загибель Рощиної у російському полоні. "Для багатьох українських журналістів, які знали Вікторію, її загибель - це справжній удар. І в російському полоні залишаються ще багато інших журналістів, громадських діячів, керівників громад з окупованої території, навіть просто звичайних людей, які були захоплені під час російської окупації", - написав Зеленський у Telegram. Він зауважив, що питання повернення українців додому з полону було головним під час зустрічі з Папою Римським Франциском. І українська сторона розраховує на сприяння Святого Престолу поверненню додому захоплених у російський полон українців.
Офіс генерального прокурора України змінив кваліфікацію справи щодо зникнення Вікторії Рощиної, перевівши її на рівень вбивства. "10 жовтня в медіа з'явилася інформація про загибель української журналістки Вікторії Рощиної, яка перебувала в незаконному утриманні Російської Федерації. У зв'язку з цим, кримінальне провадження, яке було відкрито за фактом її зникнення на підставі частини 1 статті 438 Кримінального кодексу України, тепер кваліфікується як частина 2 статті 438 - порушення законів та звичаїв війни, яке супроводжується умисним убивством," - йдеться у заяві пресслужби Офісу генпрокурора. Досудове розслідування під процесуальним керівництвом ОГП буде проводити головне слідче управління Служби безпеки України.