Збирали гроші на потреби ЗСУ в захопленому Херсоні. А де тепер знаходиться волонтер "дядя Гриша"?
Як "дядя Гриша" перетворився на військового волонтера
77-річний Григорій Янченко, відомий широкому загалу як "дядя Гриша", активно займається волонтерською діяльністю з початку антитерористичної операції. У 2014 році він здобув перемогу на конкурсі "Благодійна Херсонщина" та у Національному конкурсі "Благодійна Україна". Пізніше його визнали лицарем недержавної нагороди "Народний Герой України".
Раніше "дядя Гриша" служив у війську. У 1966 році його мобілізували до Радянської армії. Під час придушення повстання в Чехословаччині він зазнав кількох серйозних поранень. Через розвиток гангрени він втратив обидві ноги та пальці на руках. Деякий час він користувався протезами, але через їхню незручність вирішив перейти на інвалідний візок.
"Дядя Гриша" походить із Чернігівщини, але після служби в армії переїхав до Херсона.
"Дядя Гриша" волонтерить понад 10 років (фото з відкритих джерел)
Після старту антитерористичної операції "дядя Гриша" розпочав свою активну волонтерську діяльність. Лише за перший рік йому вдалося зібрати більше 300 тисяч гривень на підтримку військових, а до завершення 2021 року ця сума зросла до 4 мільйонів гривень.
Волонтер, який збирає кошти на потреби ЗСУ, робить це, перебуваючи у багатолюдних локаціях. Він згадує, що деякі перехожі спочатку помилково вважали, що він просто просить милостиню.
"Ви не уявляєте, як важко було ставати "жебраком". Коли почалася війна, я собі не міг місця знайти. Дуже хотілося бути корисним. Та будь у мене хоч одна нога, я б пішов на фронт. А так... Ось і знайшов спосіб допомагати своїй країні. Вважаю, соромно нічого не робити для того, щоб звільнити наші землі і повернути країні незалежність", - раніше розповідав журналістам волонтер.
"Дядя Гриша" та Дмитро Коцюбайло "Да Вінчі" (зображення з платформи Народний Герой України)
На початку повномасштабного вторгнення російські війська увійшли до Херсона, але це не стало на заваді "дядькові Гриші". Він продовжував свою діяльність як волонтер, з'являючись у людних місцях для збору коштів на підтримку ЗСУ, а також вмикаючи гімн України та народні пісні. Його відео швидко набирали популярність у соціальних мережах, піднімаючи дух українців, які опинилися під окупацією, і не лише їх.
"У перший день я був без прапорів і колонок, потім мені їх дали. Я їздив по Дніпровському ринку, підтримував херсонців, надавав їм впевненості, що прийдуть українські війська і звільнять Херсон", - розповідає чоловік.
У захопленому російськими військами місті волонтер провів понад півроку, після чого був евакуйований до Запоріжжя. Він розповідає, що покинув Херсон через загрозу для свого життя. Протягом окупації йому вдалося зібрати близько 600 тисяч гривень, які він передав на підтримку Збройних сил України.
"Дядя Гриша" згодом розповідав, що, збираючи кошти на херсонському ринку, його найбільше вражали щедрі пожертви від людей похилого віку.
Волонтер відкрито визнає, що усвідомлював всю небезпеку збору коштів для української армії в містах, які знаходяться під окупацією. Проте, він не міг залишатися бездіяльним. Як він зазначає, кожен раз виходячи на ринок, відчував себе так, ніби ступає на мінне поле, адже завжди існував ризик не повернутися назад.
"Дядя Гриша" після переїзду з Херсону продовжує збирати донати на ЗСУ. Сам він каже, що його медійність тепер допомагає - люди його впізнають і охочіше донатять.
З початку 2024 року "дядя Гриша" вирушив у подорож великими містами України, прагнучи розширити "географію свого волонтерства". Він вже відвідав 25 міст. У кожному з них він проводить тиждень, за час якого вдається зібрати від 450 до 500 тисяч гривень у великих містах.
Зараз "дядько Гриша" в основному збирає на дрони та Starlink, підтримує 25-ту і 59-ю бригади. Щомісяця він їздить на фронт, щоб особисто передати допомогу.
"Я щасливий, що у свої 77 років продовжую працювати і підтримувати Збройні Сили України. Якщо Бог дасть мені трохи здоров'я, сподіваюся дожити до перемоги," - ділиться волонтер.
"Дядя Гриша" звертається до українців з закликом активніше підтримувати армію фінансовими внесками. Він зазначає, що з початку повномасштабного вторгнення йому вдалося зібрати приблизно 4 мільйони гривень.
"Дядя Гриша" збирає кошти з усієї України на підтримку Збройних Сил України (фото: Суспільне Херсон)