Металлические составы. Почему государственные структуры не получают доход от конфискованной российской техники?


Агентство з пошуку та управління активами було засноване з метою забезпечення надходжень до Державного бюджету шляхом ефективного управління арештованими активами.

Заява, зроблена в 2015 році, була частиною Плану дій Євросоюзу щодо лібералізації візового режиму для України, а також Меморандуму про надання нашій країні макрофінансової допомоги від ЄС на суму 1,8 мільярда євро.

У зв'язку з цим, якщо АРМА мало змогу заробити для Державної скарбниці від 400 млн до 1 млрд доларів США, але нічого для цього не зробило, значить втратило.

На старті Великої війни органи досудового слідства, прокуратура і судові установи здійснили арешт та передали в управління Агентства 21 тисячу вантажних вагонів російського та білоруського виробництва, включаючи напіввагони, криті вагони, зерновози, цистерни, обкотишовози, хопер-зерновози та інші типи.

У 2022 році до управління АРМА надійшли три білоруські тепловози моделі 2ТЭ10УК, два маневрові тепловози ТЕМ-2, а також російський перевантажувальний залізничний об'єкт Термінал Карпати.

Останній виступає як ключовий стратегічний об’єкт для економічної стабільності та безпеки України. Він є основним логістичним терміналом Чопської митниці, що розташована на кордоні з Угорщиною, і займає монопольну позицію на ринку послуг перевантаження вантажів з європейських вагонів, які використовують колії шириною 1435 мм, в вагони СНД з коліями 1520 мм, а також у зворотному напрямку.

Окрім цього, в управлінні Агентства вже більше двох років знаходиться 25% акцій Крюківського вагонобудівного заводу, а також численні одиниці спеціалізованої техніки для вантажно-розвантажувальних робіт, такі як екскаватори, навантажувачі, автокрани, крани-маніпулятори, трактори, вантажні автомобілі та тягачі. До того ж, Агентство володіє тисячами квадратних метрів складських та офісних приміщень, розташованих по всій території України.

За даними Реєстру арештованих активів, російсько-білоруське майно більше двох років лишається безхазяйним. АРМА досі не забезпечило збереження цих активів та їхньої економічної вартості, не провело їх оцінку та не передало в управління українським підприємствам, як того вимагають абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України, п. 4 ч. 1 ст. 1, п. 4 ч. 1 ст. 9, ч. 2 та ч. 3 ст. 21 Спеціального закону, а також всі наведені вище судові рішення.

У 2022 році матеріально-технічна база Агентства надавала можливість створити національний конгломерат у галузі залізничного транспорту та логістики, здатний приносити мільярдні доходи до Державного бюджету. Однак, жодних дій у цьому напрямку не було вжито.

Як відомо, під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну суттєво збільшився попит на вантажні залізничні перевезення. У зв'язку з цим, завдяки 21 тисячі вагонів російсько-білоруського виробництва, АРМА вже протягом трьох років вдалось забезпечити:

- доставка гуманітарних вантажів та основних товарів у регіони, що потребують допомоги (включаючи міжнародні поставки);

- релокацію підприємств (переміщення виробничих потужностей);

- вивезення особистих речей громадян з ризикованих територій;

- перевезення військової техніки, пального та інших ресурсів, що потрібні для захисту держави (в тому числі імпортованих постачань з-за кордону);

- Підприємці змінюють свої логістичні стратегії на користь залізничного транспорту через руйнування доріг, мостів та інших елементів інфраструктури.

Доходи від оренди вантажних вагонів можуть значно коливатися в залежності від умов угоди та ряду чинників, таких як вид вагона, його вантажопідйомність, технічний стан, ринкові умови, а також місце здійснення перевезень.

Середня ціна за добову оренду одного вагона може варіюватися в межах від 25 до 75 доларів США. Якщо говорити про оренду на місяць, то зазвичай пропонуються знижки для тривалого використання, і вартість може становити від 750 до 2 250 доларів США за вагон, що в річному обчисленні складає від 9 до 27 тисяч доларів США.

Приведені дані слугують лише як приблизні показники, тоді як фактичні доходи можуть змінюватися під впливом різноманітних чинників, таких як ринкова ситуація та рівень конкуренції.

Згідно з даними з відповідного кримінального провадження, тіньова бухгалтерія російського Терміналу Карпати щомісяця формувала понад 1 мільйон доларів США нерозкритих фінансів, які не підлягали офіційному відстеженню.

Отже, лише завдяки управлінню 21 тисячею вагонів та Терміналом Карпати, Агентство могло забезпечити для Державного бюджету прибуток в межах від 400 мільйонів до 1 мільярда доларів США у 2023-2024 роках.

Згідно з українським законодавством, усі вантажні вагони щорічно підлягають технічному обслуговуванню та поточним ремонтам, що зазвичай обходиться приблизно в 1000 доларів США за кожен вагон.

Кожні три роки вагони повинні проходити обов'язковий деповський ремонт, незалежно від того, були вони в експлуатації чи простоювали. Середня ринкова вартість такого ремонту складає приблизно 2 тисячі доларів США за один вагон.

Окрім того, кожні 10-12 років вагони потребують проведення планового (капітального) ремонту, вартість якого в середньому становить близько 6 тисяч доларів США за одиницю.

З урахуванням вищевикладеного, для того щоб розпочати експлуатацію 21 тисячі вагонів АРМА, які належать Росії та Білорусі, сьогодні потрібно буде витратити не менше ніж 21 мільйон доларів США на технічне обслуговування (поточні ремонти) або ж 42 мільйони доларів США на капітальні ремонти в депо.

Найбільш тривожним є те, що інформацію про технічний стан вагонів, термін їхньої експлуатації, що наближається до завершення, а також потребу в найближчих деповських та капітальних ремонтах можна отримати без особливих зусиль.

Для реалізації цього завдання Агентству слід було лише надіслати інформаційний запит до Головного інформаційно-обчислювального центру акціонерного товариства "Укрзалізниця".

Related posts