Пошкодження кабелю Telia: Литва вважає Росію причетною та закликає НАТО до проведення розслідування.
Гінтаутас Палуцкас / J. Stacevičius / Фото LRT.
У понеділок з'явилися повідомлення про пошкодження підводних кабелів зв'язку, що з'єднують Фінляндію з Німеччиною і Швецію з Литвою. Політики, які відповідають за питання безпеки в новій правлячій більшості, підозрюють, що ці інциденти можуть бути результатом російської диверсії.
"Наші служби безпеки обов'язково нададуть необхідну інформацію, коли прийде час. Але ніхто не виключає можливості саботажу або диверсії, адже раніше вже лунали такі попередження. Це не перший подібний випадок, і він точно не стане новиною", - заявив у вівторок у Сеймі кандидат від Соціал-демократичної партії на посаду прем'єр-міністра Гінтаутас Палуцкас.
"Ми знаходимося під загрозою агресії. Небезпеки можуть проявлятися не лише через прямі військові дії. Це не завжди солдати, що захоплюють території або запускають ракети. Існують й інші способи викликати паніку та хаос. Такі дії вже мають місце і продовжуватимуться у майбутньому. Немає нічого нового в цій ситуації," - підкреслив Гядрімас Яглінскас, представник Демократичного союзу "В ім'я Литви", якого прогнозують на посаду голови парламентського Комітету з національної безпеки і оборони (КНБО).
Соціал-демократка Довіле Шакалієне, ймовірна кандидатка на посаду міністра оборони, заявила, що є підстави підозрювати Кремль у причетності до інциденту.
"Щодо ушкодження кабелю остаточні висновки ще не зроблені, проте враховуючи частоту таких інцидентів та їхнє географічне розповсюдження, цілком обґрунтовано вважати, що однією з можливих причин може бути активність Росії," - відзначила вона.
За її словами, Росія дедалі частіше переходить від кібератак до реальних військових дій, і кількість таких випадків продовжує зростати. Шакалене також звернула увагу на недавні інциденти в Балтійському морі, пов'язані з китайськими кораблями.
"Зміцнення співпраці між Китаєм і Росією також викликає певні запитання. Але, як я вже зазначала, остаточних висновків на даний момент немає", - зазначила вона.
Компанія Telia Lietuva оголосила, що вранці в неділю стався інцидент, внаслідок якого один із трьох кабелів, що з'єднують Швецію та Литву, зазнав пошкодження. За словами представника компанії Аудрюса Стасюлайтіса, це трапилося в тій же місцевості, де раніше було ушкоджено єдиний підводний комунікаційний кабель C-Lion1, який з'єднує Фінляндію з Центральною Європою.
Яглінскас підкреслив важливість тісної співпраці між Литвою та Швецією у розслідуванні випадків, пов'язаних з кабелями.
"Влада, разом із Департаментом державної безпеки та іншими організаціями, повинні налагодити співпрацю зі Швецією та іншими державами для посилення безпеки в Балтійському морі", - зазначив він.
Політик підкреслив, що в рамках НАТО функціонують спеціалізовані команди, що займаються розслідуванням таких випадків, і Литва повинна винести це питання на міжнародну арену.
"Цю тему слід розглянути в рамках НАТО, на двосторонніх зустрічах, а також у контексті Об'єднаного експедиційного корпусу та Балтійського формату безпеки. Нам потрібно знайти ефективні рішення," - завершив він.
Триває розслідування інциденту
Керівник Національного центру управління кризовими ситуаціями (NKVC) Вілмантас Віткаускас повідомив про інциденти в Балтійському морі, пов'язані з пошкодженням кабелів зв'язку. Він зазначив, що в рамках розслідування розглядаються найбільш складні та небезпечні версії, зокрема саботаж або диверсія.
"Ми збираємо всі дані від влади і від наших союзників, які перебувають у регіоні і спостерігають за тим, що насправді сталося в морі вранці або вночі. Як ви знаєте, два інциденти сталися в один і той самий час, тому цієї інформації поки що не так багато. Поки що дуже важко побачити загальну картину, тому що дані все ще надходять, ще занадто рано, щоб отримати повне уявлення про те, що сталося, коли це сталося, які основні гіпотези можуть бути", - сказав В. Віткаускас журналістам у вівторок.
На його думку, місце, де сталася подія, наразі уточнюється, і, як вже повідомлялося, вказані два потенційні локації.
"Одне з питань було визначено з достатньою точністю, тоді як інше залишалося недостатньо ясним, щонайменше, вранці. Тому зараз тривають певні корективи. В загальному, вважаю, що сьогодні ми зможемо встановити це місце, і з цього моменту розпочнеться розслідування, щоб виявити, хто міг стати причиною та винуватцем інциденту, що було зафіксовано", - зазначив керівник національного центру.
Згідно з висловлюванням В. Віткаускаса, ключова версія полягає в тому, що локації обох інцидентів не знаходяться в близькій відстані одна від одної.
"Відстань досить значна, але нам ще належить оцінити цю відстань. Період між одним інцидентом та іншим обчислюється кількома годинами. Відповідно, ми бачимо, що порушення навряд чи відбулося в одному і тому ж географічному місці. Що стосується природи, то експерти кажуть, що це фізичне або механічне пошкодження - це не пошкодження, яке пов'язане з катастрофою, природним явищем. Якщо це механічне або фізичне пошкодження, то, найімовірніше, воно або навмисне, або ненавмисне, викликане недбалістю", - прокоментував керівник NKVC.
Він наголосив, що поки не можна виключати жодної версії.
"Необхідно почати з найскладнішої і найнебезпечнішої - саботажу або диверсії", - заявив В. Віткаускас.
Пошкоджений кабель, що з'єднує Литву та Швецію, наразі не функціонує, проте цей елемент є частиною загальної інфраструктури, зазначив представник державних органів.
Мова йде про приблизно третину трафіку Литви. Як стало відомо з повідомлення Служби регулювання зв'язку (RRT), балансування між потоками вдалося відновити практично миттєво. Сектори послуг та споживачі не зазнали жодних перебоїв. Однак, не варто розслаблятися, адже вразливість системи зростає в умовах зменшення кількості ліній. Немає позитивних новин. Найважливіше завдання на сьогодні – знайти способи якнайшвидшого відновлення ліній, щоб повернути попередню інфраструктуру, - зазначає В. Віткаускас.
LRT.lt повідомляє, що в понеділок стало відомо про руйнування підводного кабелю в Балтійському морі, який з'єднує Фінляндію з Німеччиною, а також про пошкодження кабелю, що веде зі Швеції до Литви. В даний час триває розслідування обставин цих інцидентів. Фінські та литовські компанії вказують на те, що кабелі зазнали фізичного пошкодження "зовнішнім впливом", а деякі держави вважають це свідченням продовження гібридної війни.